Nouriel Roubini: Nyakunkon az újabb gazdasági válság
Azt mondja, nem látja sötéten a dolgokat, csak realista.
Azt mondja, nem látja sötéten a dolgokat, csak realista.
A gazdasági világválság idején még ellenzékben értékelt így a miniszterelnök, mikor 274 forintba került az euró.
10 éve reménytelenül gyenge állapotban van a világgazdaság. A könnyen bevethető eszközöket már ellőtték, így most bonyolultabb, vagy kockázatosabb megoldások következhetnek.
A nemrég bemutatott A nagy dobás című film sztárparádéval mesél ironikusan a világválságból hasznot húzó brókerekről, de az elmúlt években többen, több szempontból nekifutottak, hogy bemutassák a 2008-as eseményeket, és az odáig vezető utat. Közérthető és szenvedélyes dokumentumfilmek, bankvezetői miliőben és a kisember szintjén játszódó drámák és elvakult svindlerek életét feldolgozó őrült sztorik is készültek az időszakról – ezek közül válogattuk ki a legjobbakat.
A nagy dobásban nincsenek hősök, és önkéntelenül is olyan embereknek drukkolunk, akikben szemernyi könyörület sincs. De jobb is, hogy a 2008-as gazdasági világválságról végre pozitív hősök nélkül készült film – így még egyértelműbb, milyen emberi tulajdonságok vezettek ahhoz az összeomláshoz, amely nagyobb hatással volt az életünkre, mint a YouTube vagy az okostelefon megjelenése. Mindezt egy felszabadultan játszó dream team, Gosling, Carell, Pitt és Bale tolja a képünkbe.
Németország eddig 120 milliárd eurót takarított meg a 2008-ban elmélyült világméretű pénzügyi válsággal a német állampapírokra fizetendő kamatok csökkenése révén - írta a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap a szövetségi központi bank (Bundesbank) egy belső elemzésére hivatkozva.
1929. október 24-én robbant ki a New York-i tőzsdekrach, mely a világgazdaság addigi legnagyobb válságát idézte elő. Az úgynevezett "fekete csütörtökön", máig tisztázatlan módon, eladási láz tört ki a New York-i tőzsdén, az árfolyamok rendkívüli mértékben zuhanni kezdtek. Bankcsődök, hitel- és agrárválság, a kereskedelem zuhanása, a munkanélküliség emelkedése és egyes társadalmi csoportok elszegényedése követte a válság eszkalálódását.
A kínai ipari cégek együttes profitja 1,6 százalékkal 1,45 ezer milliárd jüanra (228,6 milliárd dollár) csökkent az áprilisig tartó idei első négy hónapban éves összevetésben.
Másfél év után ismét a nyilvánosság elé állt Bajnai Gordon, aki csütörtökön borsodi polgármesterekkel találkozott, majd délután az edelényi művelődési házban elemezte a gazdasági és politikai helyzetet. Üzent a kormánynak „180 fokos fordulatot” javasolva, viszont kitért a visszatérését firtató kérdések elől. A vele tartó Lengyel László viszont közel sem volt ilyen visszafogott: egy békét hozó, ellenzéket összefogni képes államférfi eljövetelét jósolta. A leírás kísértetiesen illett Bajnaira.
Optimista mozgalmat indított egy belga férfi, aminek alfája: nem rossz az idő, hanem szép, esős napunk van! Omegája pedig, hogy még a gazdasági világválságból is jól fogunk kijönni. Ahhoz, hogy ezt elhiggyük, nem szükséges kényszeredetten vigyorogni, csak elfogadni, hogy minden rosszban van valami jó.
Az ősszel újabb veszélyes időszakba juthat a világgazdaság - jövendöli Robert Zoellick, a Világbank elnöke, aki szerint miközben a világ más nagy gazdasági központjai lassuló növekedéssel és bizalomhiánnyal szembesülnek, Kínának, amely növekedési motor, szerkezeti reformokat kell végrehajtania.
"Fél év alatt megoldhatónak" tartotta Gordon Brown volt brit kormányfő a világgazdaságban elhatalmasodó pénzügyi válságot - egyebek mellett ez derül ki Brown volt pénzügyminisztere, Alistair Darling súlyos bírálatoktól hemzsegő új memoárjából, amelyben a munkáspárti politikus "reménytelennek" nevezte volt főnöke vezetési stílusát.